Blog

Faktoring odwrotny – co to jest i na czym polega?

Data publikacji artykułu:
2 czerwca 2021
faktoring odwrotny

Jeśli kupujesz produkty za gotówkę lub z krótkim terminem płatności, a chcesz skorzystać z długoterminowego kredytu kupieckiego, to faktoring odwrotny jest stworzony dla Ciebie. Usługa nazywana jest również  faktoringiem na dostawców, odwróconym lub zakupowym.

Na czym polega faktoring odwrotny?

Mechanizm działania tej usługi jest prosty. Firma faktoringowa spłaca Twoje zobowiązania w ciągu 24 godzin lub zgodnie z ich terminem płatności. Natomiast Ty regulujesz należności wobec instytucji finansującej w dogodnym dla siebie czasie, np. w ciągu 60 dni.

 Schemat działania faktoringu odwrotnego

faktoring odwrotny schemat

Jakie zobowiązania możesz sfinansować poprzez faktoring odwrotny?

 • Faktury, których termin płatności dopiero zapadnie np. za 7 dni.
 • Faktury, których termin minął (przeterminowane)
 • Faktury zaliczkowe
 • Raty leasingowe 

Kiedy warto skorzystać z faktoringu odwrotnego?

Ta usługa finansowa jest w szczególności przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy muszą zapłacić za kupowane towary/usługi w krótkim lub niewystarczająco długim, w stosunku do swojego cyklu produkcyjnego, terminie. Korzystając z faktoringu mogą zapewnić sobie środki na zakup towarów i usług koniecznych do realizacji kontraktów (np. budowlanych). Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy możliwość wystawienia faktur za wykonane prace jest odsunięta w czasie, a  niejednokrotnie pojawia się dopiero po zakończeniu kontraktu. Dzięki skorzystaniu z faktoringu odwrotnego przedsiębiorcy mogą dotrzymać harmonogramu robót nie narażając się na potencjalne, czasami bardzo dotkliwe, kary umowne.

Skorzystanie z faktoringu odwrotnego powinny także wziąć pod uwagę firmy, które  planują większe zakupy np. przed sezonem, a nie dysponują wystarczającymi środkami własnymi. Jest to także szansa na zwiększenie zysku dzięki skorzystaniu z okazyjnych zakupów. Klient kupujący większą partię towaru lub płacący szybciej (przedpłata lub krótki termin) może skorzystać z atrakcyjnych rabatów u dostawcy.

Faktoring odwrotny jest również dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie mogą uzyskać finansowania w postaci faktoringu klasycznego (np. z powodu zakazu cesji), a szukają innej formy finansowania z odnawialnym limitem.

Chcesz skorzystać z faktoringu? Złóż bezpłatny wniosek >>

Unikalne zalety faktoringu odwróconego

 • Szybkie uregulowanie zobowiązań np. w ciągu 24h od przesłania nam faktury.
 • Prolongata terminu płatności maksymalnie do 90 dni.
 • Budowanie lub umacnianie wizerunku rzetelnego płatnika poprzez terminowe regulowanie swoich zobowiązań.
 • Możliwa jest  zarówno wypłata 100% wartości faktury, jak i zapłata częściowa 
 • Aby skorzystać z faktoringu odwrotnego nie musisz posiadać u nas innych produktów finansowych. 
 • Łatwiejszy do uzyskania niż kredyt lub pożyczka
 • W odróżnieniu od pożyczki, faktoring odwrotny działa jak limit odnawialny. Każda spłata (nawet częściowa ) zwalnia limit dostępnych środków i możesz finansować kolejne faktury.
 • Elastyczność spłaty – masz określony czas na spłatę zobowiązania (zwykle nie więcej niż 90 dni) ale możesz dokonać wpłaty w każdej chwili, kiedy dysponujesz wolnymi środkami i zmniejszyć koszty finansowania. 
 • Limit finansowania do 3 mln zł
 • Brak opłat za niewykorzystany limit.

Więcej o faktoringu odwrotnym na przykładach >>

Ile to kosztuje?

Koszty faktoringu odwrotnego są porównywalne z kosztami tradycyjnego faktoringu.  Obejmują odsetki faktoringowe od 2% za 30 dniowy okres finansowania (pobierane proporcjonalnie za ilość dni finansowania – od dnia ich wypłaty przez firmę faktoringową dostawcom do chwili spłaty przez Klienta). Pobieramy również jednorazową opłatę przygotowawczą w wysokości do 3% przyznanego limitu finansowego.

Dla wielu firm korzystanie z faktoringu odwrotnego może być bezkosztowe. Dzieje się tak, w przypadku, gdy dostawca w zamian za terminową zapłatę oferuje odbiorcy skonto. Takie rozwiązanie stosowane jest często w branży budowlanej. Firmy wynajmujące sprzęt tj. rusztowania i podesty nagradzają swoich klientów za terminową płatność upustem. Kwota takiego upustu może być znacznie większa niż koszty faktoringu odwrotnego.

Jolanta Bielecka
Doradca Klienta
tel. 661 071 547
e-mail: jolanta.bielecka@indos.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?