Blog

Faktoring odwrotny – Twoje zobowiązania spłacone w 24h

Data publikacji artykułu:
15 października 2018

Jeśli kupujesz produkty za gotówkę lub z krótkim terminem płatności, a chciałbyś skorzystać z długoterminowego kredytu kupieckiego, to do Ciebie skierowana jest mniej znana forma finansowania – faktoring odwrotny. Polega on na tym, że faktor spłaca Twoje zobowiązania zgodnie z ich terminem płatności, natomiast Ty regulujesz należności wobec instytucji finansującej w dogodnym dla siebie czasie, np. w ciągu 60 dni.

Jak to działa?

Jakie faktury możesz sfinansować w ramach w ramach faktoringu odwrotnego?

  • Faktury, których termin płatności dopiero zapadnie np. za 7 dni.
  • Faktury przeterminowane, za które zapłacimy w terminie ustalonym z Klientem np. w ciągu 24h.
  • Faktury proforma – zaliczkowe, za które zapłacimy w terminie ustalonym z Klientem np. w ciągu 24h.

 

 

 

Ile to kosztuje?

Dla wielu firm korzystanie z faktoringu odwrotnego może być bezkosztowe. Dzieje się tak, w przypadku, gdy dostawca w zamian za terminową zapłatę oferuje odbiorcy skonto. Takie rozwiązanie stosowane jest często w branży budowlanej – firmy wynajmujące sprzęt tj. rusztowania i podesty nagradzają swoich klientów za terminową płatność 20% upustem. Kwota takiego upustu jest znacznie większa niż koszty faktoringu odwrotnego.

Koszty faktoringu odwrotnego są porównywalne z kosztami tradycyjnego faktoringu i obejmują odsetki od wysokości wypłaconych środków, pobierane od chwili ich wypłaty przez faktora dostawcom do chwili spłaty przez odbiorcę. Jest to prowizja określona procentowo w stosunku do wartości wierzytelności brutto.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o faktoringu? Zapraszamy do kontaktu na www.faktoring.indos.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?