Blog

Mikrorachunek krok po kroku

Data publikacji artykułu:
16 stycznia 2020
Mikrorachunek

Od 1 stycznia 2020 r. podatki PIT, CIT i VAT należy wpłacać do Urzędu Skarbowego wyłącznie na mikrorachunek podatkowy.

Co to jest mikrorachunek  i kto musi go mieć?

Mikrorachunek to indywidualny rachunek podatkowy, na który należy dokonywać przelewów płatności podatkowych. Korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wszyscy płacący PIT, CIT i VAT muszą wygenerować numer mikrorachunku i za jego pośrednictwem się rozliczać. Ci, którzy nie dokonują płatności podatkowych nie muszą tego robić.

Jak wygenerować mikrorachunek?

Mikrorachunek można wygenerować przy użyciu komputera, tabletu lub telefonu. Należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i nacisnąć przycisk „Generuj”, który jest umieszczony w górnej części. Następnie wymagane jest wpisanie swojego identyfikatora podatkowego:

  • PESEL – podaje podatnik, który jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT
  • NIP – podaje podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą, jest podatnikiem VAT lub jest płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne.

Podany identyfikator podatkowy jest częścią numeru indywidualnego konta, więc przed użyciem mikrorachunku warto sprawdzić, czy zawiera prawidłowy PESEL lub NIP oraz cyfry 10100071222, które również są częścią każdego indywidualnego numeru.

Czy można mieć dwa mikrorachunki?

Jedna osoba może  wygenerować dwa mikrorachunki – jeden z numerem PESEL, a drugi – z NIP.  Jednak podatnicy prowadzący firmę powinni używać do dokonywania wszystkich płatności podatkowych, zarówno firmowych, jak i prywatnych wyłącznie mikrorachunku z NIP.  Natomiast osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a mają nadany NIP – powinny posługiwać się wyłącznie rachunkiem założonym na numer PESEL.

Co wpłacać na mikrorachunek?

Na mikrorachunek wpłaca się podatki z tytułu PIT, CIT i VAT oraz odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych i koszty upomnienia. Na mikrorachunek nie wpłaca się podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) czy akcyzy. Tych opłat należy dokonywać na dotychczasowych zasadach tj. na odpowiedni numer właściwego US.

W tworzonym na mikrorachunek przelewie pojawią się dane Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, bo właśnie ta instytucja została wyznaczona do rozliczania mikrorachunków.

Z jakiego konta można dokonywać wpłat?

Wiele osób ma dwa rodzaje kont: prywatne i firmowe. Przedsiębiorcy mogą dokonywać na mikrorachunek wpłat podatku od dochodów osobistych zarówno z firmowego, jak i prywatnego konta.

Photo by aronbaker2 on Foter.com

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Privacy Preference Center

    Necessary

    Advertising

    Analytics

    Other