Blog

Pożyczka pod kontrakt na przykładzie firmy budowlanej

Data publikacji artykułu:
1 czerwca 2021
Pożyczka pod kontrakt

Branża budowlana tylko w niewielkim stopniu odczuła  negatywne skutki pandemii. Więcej inwestycji i więcej zleceń powoduje, że firmy z tego sektora poszukują dodatkowych środków na realizację kontraktów.

Budowlanka po pandemii

Przyczyn dobrej kondycji branży budowlanej jest kilka. Po pierwsze, budownictwo jako jedna z niewielu gałęzi gospodarki mogło działać w czasie lockdownu. Większość realizowanych inwestycji była kontynuowana, nie było ograniczeń w programach infrastrukturalnych (drogowych, kolejowych). Pozytywnym czynnikiem, który w przyszłości powinien wpłynąć na utrzymanie nakładów inwestycyjnych w tym sektorze będzie unijny Fundusz Odbudowy. Dodatkowo na rynku mieszkaniowym trwa hossa. Sprzyjają temu tanie kredyty hipoteczne oraz wysoka  inflacja.  Inwestowanie w nieruchomości po prostu się opłaca.

Pożyczka pod kontrakt – co to jest?

Ponieważ liczba zleceń na roboty budowlane rośnie, przedsiębiorcy potrzebują wsparcia finansowego na ich realizację. Dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka pod kontakt. Ten produkt finansowy daje możliwość prowadzenia kilku inwestycji w tym samym czasie, uniknięcia zatorów płatniczych oraz płynnej i terminowej realizacji zleceń. To sposób na finansowanie bieżących wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych oraz regulowaniem należności wobec podwykonawców.

Warunki korzystania z finansowania

Nasza firma dopasowuje parametry udzielanej pożyczki do warunków kontraktu, którego dotyczy finansowanie. Zabezpieczenie ustanawiane jest w formie cesji należności z kontaktu. Spłata może być jednorazowa lub w ratach. W większości przypadków jest ona realizowana częściowo z wpłat od inwestora dokonywanych po zakończeniu każdego etapu  inwestycji.

W ostatnim czasie obserwujemy przychylność inwestorów, którymi są jednostki budżetowe, do wyrażenia zgody na cedowanie należności. Inwestorów przekonuje do tego fakt, że przy wsparciu instytucji finansowej zlecane roboty budowlane będą  realizowane bezproblemowo  i w umówionym terminie.

Case study

W marcu tego roku zgłosił się do nas przedsiębiorca budowlany z województwa pomorskiego z zapotrzebowaniem na finansowanie realizacji trzech wygranych przetargów na roboty budowlane, gdzie inwestorami były gmina i szkoła. Firma potrzebowała środków na zakup materiałów budowlanych od dostawców żądających płatności gotówkowych.

Zaproponowaliśmy Klientowi kompleksowe rozwiązanie w postaci Ramowej Umowy Finansowania. W jej zakresie Klient otrzymał  limit w wysokości 500 000 zł oraz trzy pożyczki pod realizację każdej umowy oddzielnie. Spłata tych pożyczek odbyła się w różnych odstępach czasowych od 3 do 12 miesięcy, w zależności od terminu zakończenia każdej inwestycji.

Joanna Magierek
Doradca Klienta
tel. 799 075 838
e-mail: joanna.magierek@indos.pl

 

 

Sprawdź jak faktoring odwrotny sprawdza się w branży budowlanej >>

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Privacy Preference Center

    Necessary

    Advertising

    Analytics

    Other