Blog

Faktoring odwrotny w praktyce

Data publikacji artykułu:
4 czerwca 2020
faktoring odwrotny

Faktoring jest nowoczesnym narzędziem finansowania faktur, elastycznie odpowiadającym na potrzeby rynku. W wersji klasycznej jest usługą, z której korzystają dostawcy produktów i usług (sprzedawcy). W przypadku, gdy klientem firmy faktoringowej jest odbiorca zamówienia (kupujący) mamy do czynienia z faktoringiem odwróconym.

Na czym polega faktoring odwrócony?

Kupujący, który nie posiada w danym momencie środków finansowych na zapłatę za fakturę, przesyła ją naszej firmie. W uzgodnionym terminie (np. w ciągu 24 h) przelewamy sprzedawcy należność. Kupujący spłaca swoje zobowiązanie wobec INDOSu w dogodnym dla siebie terminie, np. po 30 dniach. Najważniejsze korzyści dla klienta firmy faktoringowej  to:

  • terminowe uregulowanie swoich zobowiązań, a co za tym idzie uzyskanie reputacji rzetelnego partnera biznesowego.
  • skorzystanie z kredytu kupieckiego, czyli możliwość dysponowania środkami finansowymi aż do momentu spłacenia należności firmie faktoringowej. Ilość pomysłów na wykorzystanie takiej szansy jest nieograniczona np. zakupy u innego dostawcy, który do tej pory był niedostępny, ponieważ wymagał przedpłaty lub zapłaty za zakupy gotówką; zwiększenie wartości zamówień i negocjowanie rabatów itd.

Sytuacja 1: zapłata w terminie płatności

Firma budowlana z Katowic wykonuje remont przedszkola. Za poszczególne etapy robót wystawia inwestorowi faktury z terminem płatności 60 dni. Aby  zrealizować zlecenie firma musi kupić materiały budowlane, za które otrzymuje faktury z 30-dniowym terminem płatności. Skąd wziąć środki na zapłatę, kiedy samemu pieniądze dostanie się w przyszłości? Wyjściem jest właśnie faktoring odwrotny. Faktury za zakup materiałów firma budowlana przesyła do INDOSu, który opłaca je zgodnie z terminem płatności. Swoje zobowiązania wobec naszej spółki  przedsiębiorca spłaca w dogodnym dla siebie terminie, np. po 60 dniach, czyli po otrzymaniu zapłaty od inwestora.

Sytuacja 2: zapłata za faktury przeterminowane

Wrocławski producent mebli i wyposażenia do sklepów  ma w hurtowni płyt wiórowych i elementów montażowych do mebli ustalony limit zadłużenia, który właśnie osiągnął maksymalny poziom. Termin płatności niektórych faktur już minął, ale producent mebli aktualnie nie ma środków na zapłatę za kolejną dostawę. Czeka aż jego odbiorcy: sklepy z odzieżą dziecięcą oraz księgarnie zapłacą i wtedy zamierza uregulować swoje zobowiązania. Otrzymuje jednak nowe pilne zamówienie i musi szybko kupić materiały do produkcji mebli. Również w tym przypadku faktoring odwrotny jest dobrym wyjściem z sytuacji. Za wybrane przez producenta mebli faktury płaci INDOS w ciągu 24h. Limit  na zakupy w hurtowni zostaje odblokowany i dostawy materiałów mogą być zrealizowane.

Ile to kosztuje?

Klient przesłała nam do finansowania w ramach faktoringu odwrotnego fakturę VAT opiewającą na kwotę 100 000 zł. Termin spłaty zobowiązania został ustalony na 60 dni. Uzgodnione odsetki faktoringowe to 0,066% za każdy dzień finansowania.

Harmonogram płatności wygląda następująco:

  • INDOS SA wypłaca dostawcy Klienta 100% faktury (100 000 zł) w ciągu 24 godzin po przesłaniu faktury.
  • Po 60 dniach Klient zwraca INDOSowi wypłaconą dostawcy kwotę powiększoną o wynagrodzenie:

     100 000 zł  + (60 dni * 0,066%)/100 * 100 000 zł = 103 960 zł + VAT (23%)

Co dodatkowo zyskasz w ramach faktoringu odwrotnego ?

faktoring odwrotny

 

Zainteresował Cię faktoring? Skontaktuj się z nami >>
Weryfikacja wniosku jest bezpłatna!

Photo by Jack Gisel on Unsplash

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?